TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586041-6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 4.2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.8265
$0.8265
10
$0.7923
$7.923
100
$0.652935
$65.2935
500
$0.593541
$296.7705
1000
$0.513238
$513.238
5000
$0.439916
$2199.58
10000
$0.432108
$4321.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | VAL-U-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.402" (10.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586041 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.165" (4.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 80.0µin (2.03µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 80.0µin (2.03µm) |