TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1586963-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 6.35MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.836
$0.836
10
$0.80085
$8.0085
100
$0.65949
$65.949
500
$0.599545
$299.7725
1000
$0.518434
$518.434
5000
$0.444372
$2221.86
10000
$0.423206
$4232.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | Universal MATE-N-LOK |
| Package | Bulk |
| Features | Glow Wire Compliant |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.250" (6.35mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600VAC |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.550" (13.97mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1586963 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.155" (3.94mm) |
| Current Rating (Amps) | 12A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |