TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
177537-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.2185
$0.2185
10
$0.1862
$1.862
100
$0.155135
$15.5135
500
$0.136116
$68.058
1000
$0.128991
$128.991
5000
$0.108186
$540.93
10000
$0.095104
$951.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | MIS |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 3 Wall |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Applications | General Purpose |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.255" (6.48mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 177537 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | Varies by Wire Gauge |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.134" (3.39mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |