TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
185311-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.3135
$0.3135
10
$0.27075
$2.7075
25
$0.27018
$6.7545
50
$0.26676
$13.338
100
$0.24643
$24.643
250
$0.20254
$50.635
500
$0.191292
$95.646
1000
$0.177802
$177.802
2500
$0.172168
$430.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 185311 |
| Contact Termination | - |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |