TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1877285-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.418
$0.418
10
$0.37905
$3.7905
100
$0.31578
$31.578
500
$0.268394
$134.197
1000
$0.235239
$235.239
5000
$0.209978
$1049.89
10000
$0.195396
$1953.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Economy Power |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | General Purpose, Industrial, Lighting |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.472" (12.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1877285 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.142" (3.60mm) |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.567" (14.40mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.306" (7.77mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 39.4µin (1.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 39.4µin (1.00µm) |