KEMET
Product No:
P278EJ104M480A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 480VAC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.

| Mfr | KEMET |
| Series | P278 |
| Package | Bulk |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Obsolete |
| Size / Dimension | 1.201" L x 0.476" W (30.50mm x 12.10mm) |
| Base Product Number | P278EJ |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 480V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.748" (19.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |