KEMET
Product No:
PHE840ED7100MD20R06L2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1UF 20% 760VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.

| Mfr | KEMET |
| Series | PHE840E |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.531" W (26.00mm x 13.50mm) |
| Base Product Number | PHE840 |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 760V |
| Height - Seated (Max) | 0.906" (23.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |